ЧЬСТЬ

Честь — чьсть (3)
1. Почет, почетная известность:

А мои ти Куряни свѣдоми къмети... сами скачють, акы сѣрыи влъци въ полѣ, ищучи себе чти, а князю славѣ. 8. Русичи великая поля чрьлеными щиты прегородиша, ищучи себѣ чти, а князю славы. 10. Кая раны, дорога братіе, забывъ чти и живота, и града Чрънигова отня злата стола, и своя милыя хоти, красныя Глѣбовны, свычая и обычая? 13—14.

И въ пьрвыихъ родѣхъ вавулоняне, иже ни бога вѣдуште, въ богатьствѣ и санѣх бяаху, и въ чьсти; иудеи же въ полонѣ бяаху, и въ работѣ. Изб. Св. 1073 г. (Бод.), 175. И грады ставляшеть, и люди тѣшаше, лучшаа приемля, а злыа убиваше. Оттуду же бысть Антипатрови служба цесарьскаа и чьсть от всѣх. Флав. Полон. Иерус., 185 (XVI в. ← нач. XII в.). И над всѣмъ тѣмь и въ тя толико възложила вражство на мя, яко забылъ еси бога, и естества, и братства, и любовь горящу, и санъ, и чьсть, юже вда мои потъ и глава си. Там же, 228. Отець мой, дома сѣдя, изумѣяше 5 языкъ, в томъ бо честь есть от инѣхъ земль. Поуч. Вл. Моном., 158 (1377 г. ← нач. XII в.). Сынъ человѣчьскъ грядяи, ...и тому бы дано къняжие и власть, и чьсть и царьство, и вьси людие, и племена и языци работати ему имуть.Сл. Иппол. об антихр., 34 (XII в.). Туто, брате, стару помолодитися, а молодому чти добыти. Задон. Ист.-2, 547 (кон. XV — нач. XVI в. ← XIV в.). Пашут бо ся хорюгове, ищут себе чести и славнаго имени. Задон. Ист.-1, 543 (кон. XVI — нач. XVII в. ← XIV в.).

Чьсть и слава.

Богу же нашему слава и чьсть ныня и присно и въ вѣкы вѣкомъ. Аминъ. Изб. Св. 1076 г., 257. И оттолѣ утвьрди ся таковыи праздьникъ мѣсяца маия въ 20 въ славу и чьсть святыима мученикома. Ж. Бор. Глеб. (Усп.), 21 а (XII—XIII вв. ← XI в.). 1185: И рече Игорь ко братома и к мужемь своимъ: Се богъ силою своею возложилъ на врагы наша побѣду, а на насъ чьсть и слава. Ипат. лет., 640 (XV в.).

∆ Раздумался Сухмантий Одихмантьевич: / — Не честь-хвала мне молодецкая / Не отведать силы Татарския, / Татарския силы, неверныя. Рыбн. Песни (изд. 1-е), I, 29. Выходит Владимир на круто́ крыльцо, / А стретает Владимир со че́стью тут, / Со великою со той благодарностью: / А спасибо ти Добрыня Микитиниц! Онеж. былины Гильф., I, 487. В той час була честь, слава, / Во̃йськовая справа! / ...Неприятеля по̃д ноги топтала. Максим. Нар. укр. песни, I, 42.
|| Внешнее проявление почета, чествование, почитание, прославление.

Его же деси ученикъ сь умьръшя, и многъ народъ о немь, и свѣштя и тьмьянъ, и съ чьстью великою проводишя и́ до гроба его. Изб. Св. 1076 г., 129 об. И тако съ лѣпотьною чьстию и съ пѣниемь погребоша чьстьное тѣло его, иде же и всю братию погрѣбаху. Ж. Феод. (Усп.), 46 в (XII—XIII вв. ← ок. 1088 г.). Иосиф же не разумѣ лукавъства его и посла к тарихиискым властелемъ, да приимуть Иоана с честию и вдадять ему с любовию вся, яже требуеть. И сь, приимъ чьсть, за два дьни нача творити, его же ради прииде. Флав. Полон. Иерус., 290 (XVI в. ← нач. XII в.). 1197: Идоша из Новагорода переднии мужи сътьскии и пояша Ярослава съ всѣю правьдою и чьстью; и приде на зиму Ярославъ по Крещении за недѣлю и седе на столѣ своемь. Новг. 1 лет., 43 (XIII в.). Дышюща же его достигъ, съвлекся съ своея хламиды, покрыхъ его. ...проводихъ (Александр) Дария и чьсть велику сътворихъ на исходъ живота его. Александр., 74 (XV в. ← XII в.). Облобыза (Менелай) отрока Александра, с радостью приимъ, акы своего сына, съ всякою чьстью повелѣ ему особь въ своеи палате питатися. Хрон. Малалы, V, 3 (XV в. ← XIII в.).

Въ чьсть — в знак почтения к кому-л., в память о ком-л.

Филипъ же и Антипа, нарекомыи Ирод, ...грады многы создаста цесарю: Иульяду, и Тивириаду, въ чьсть Тивериа. Флав. Полон. Иерус., 257 (XVI в. ← нач. XII в.). Он же пакы простеръ руцѣ на небо и рече: Пресвятаа богородице! якоже въ свое преставление апостолы от конець вселенныа събравши въ честь своему погрѣбению, тако и нынѣ. Патер. Печ. (Абр.), 15 (XV в. ← XIII в.).

2. Почесть.

980: Якоже Блудъ преда князя своего, и приимъ от него чьти многи, се бо бысть повиненъ крови той. Пов. врем. лет, 155 (1377 г. ← нач. XII в.). Злии, аще болѣ чьсть приимуть, то на болшее безъстудье устремяться, безумья и шатанья исполняються. Пчела, 103—104 (XIV в. ← XIII в.). Блудныи есть мужь то, иже чьсти ищеть собѣ, а страды бѣгаеть, от неяже и чьсть ростеть. Там же, 270.

3. Высокое положение, чин.

Двѣма же сынома ея, сущима от Александра, старѣишего же, Аркана, постави архиерѣемъ, лѣности его ради, мѣншаго же держаше безъ чести. Флав. Полон. Иерус., 175 (XVI в. ← нач. XII в.). Си же слышавши, мати Дарьева посла к нему отаи, сице написавши: ...мы бо у Александра царя в велицѣ чьсти есмъ, и не имѣеть мене якоже вражию матерь, но въ велицѣ службѣ. Александр., 59 (XV в. ← XII в.).

∆ Вижу: он добровиден и у князя в чести, — я выдала за него замуж дочь. Рыбн. Песни (изд. 1-е), II, 275.
4. Высокое достоинство.

Слава человѣку отъ чьсти отьця своего. Изб. Св. 1076 г., 156 об. Саддукеи же отинуд ни отметають и бога не нарицають творца злу, но живодавца, изложивша въ человѣцех волю на добръ нравъ и золъ, душевную чьсть и муку отмещють. Флав. Полон. Иерус., 257 (XVI в. ← нач. XII в.). Аще хощеши домъ свои добрѣ строити, съподобися спартиадьскому Лукорьгию: онъ бо не стѣнами огради градъ, но мужьствомъ живущихъ въ немъ, и съхрани [и] въ чьсти до конца. Пчела, 110 (XIV в. ← XIII в.). Но отложивша всю печаль, юже вама бѣсъ поверже, и с чьстью и с любовию възратитася в келию свою. Прол. БАН-II, 22 об. (XV в.).

◊ Чти — род. пад. ед. ч.

Словарь-справочник "Слова о полку Игореве": в 6 выпусках / АН СССР. Ин-т рус. лит. (Пушкин. Дом); Ин-т рус. яз; — Л.: Наука. Ленингр. отд-ние, 1965—1984

Смотреть больше слов в «Слове о полку Игореве - словаре-справочнике»

ШАРОКАНЬ →← ЧУЖЬ

T: 154