ХЛЪМЪ

Холм — хлъмъ — возвышенность, поднимающаяся над окружающей местностью, небольшая гора (1):

Наступи (Святослав) на землю Половецкую, притопта хлъми и яругы, взмути рѣкы и озеры, иссуши потокы и болота. 21.

Уготовите путь господьнь, правы творите стьз я его.Вьсака дъбрь наплъниться, и вьсака гора и хлъмъ съмѣриться. Остр. ев., 258 (1056—1057 гг.). И се ино чюдо явльше ся тому: пламень великъ зѣло от вьрьха цьркъвьнааго ишьдъ, и акы комара сътворивъ ся прѣиде на другыи хълъмъ. Ж. Феод. (Усп.), 56 а (XII—XIII вв. ← ок. 1088 г.). 945: Заутра призва Игорь слы, и приде на холмъ, кде стояше Перунъ, и покладоша оружье свое. Пов. врем. лет, 39 (1377 г. ← нач. XII в.). 1051: И приде на холмъ, идѣже бѣ Ларионъ ископалъ печерку, и възлюби мѣсто се, и вселися в не. Там же, 105. И абие вси въскликше с трубами, и салпиникы, и съ свирелми, и тимпаны прославиша и велегласно. Мнѣлъ бы кто, яко тѣмь гласом и земля трясашеся, и горы колѣбахуся, и холми скакаху. Флав. Полон. Иерус., 435 (XVI в. ← нач. XII в.). Тъ (бог) бо далъ есть солнце и луну ...землю напълни, море огради, горы и дубравы, хълъмы, источьникы, вапы и рѣкы несъвѣдьныя. Усп. сб., 187 в (XII—XIII вв.). О свѣтло свѣтлая и украсно украшена земля Руськая! И многыми красотами удивлена еси: озеры многыми, удивлена еси рѣками и кладязьми мѣсточестьными, горами крутыми, холми высокыми, дубравоми частыми. Сл. пог. (Б), 154 (XV в. ← XIII в.). Сильнии полкы съступалися вмѣсто, протопташа холми и лугы, возмутися реки и езера. Задон. Ист.-1, 543 (кон. XVI — нач. XVII вв. ← XIV в.). Летяше пред нами вранъ с плодомъ и, вшедъ на холмъ, сѣде. Прол. БАН-II, 17 (XV в.).

∆ Розступьтеся воды, / Холмы побѣгните, / Мои млады лѣта, / Ко мнѣ привернѣте! Головацк. нар. песни, II, 570.
Ср. Холма.
∆ С горы на гору добрый молодец поскакивал, / С холмы на холму добрый молодец попрыгивал. Онеж. былины Гильф. (1-е изд.), 867.
◊ Хлъми — вин. пад. мн. ч.

Словарь-справочник "Слова о полку Игореве": в 6 выпусках / АН СССР. Ин-т рус. лит. (Пушкин. Дом); Ин-т рус. яз; — Л.: Наука. Ленингр. отд-ние, 1965—1984

Смотреть больше слов в «Слове о полку Игореве - словаре-справочнике»

ХОБОТЪ →← ХИНОВСКЫИ

T: 139