УТРЪПНУТИ

Утьрпнути — утръпнути — ослабеть, обессилеть (1)

Пакы же образ бяше Иаков божиа слава воплощению. Сего ради и стегну ему утерпѣ, понеже божие естество крѣпчаи человѣча естества бяше. Клим.Смолят., 111 (XV в. ← XII в.). Оста же Иаковъ единъ, и боряшеся с ним мужь до утриа. Видѣв же яко не может противу ему, и преяся в стегна его, и утерпе пречеса стегна Иаковля. Библ. Генн. Быт. XXXII, 24—25 (1499 г.).

|| Померкнуть:

Нъ уже, княже Игорю, утръпѣ солнцю свѣтъ, а древо не бологомъ листвіе срони. 32.

|| Стать неподвижным, оцепенеть.

И бысть благоухание отъ ароматъ, вони многа отъ вонилиць; весь же звѣрь, изведеный на ню, яко снемь утерпѣ и не прикоснушася ей. ВМЧ, сент. 14—24, 1384 (XVI в.).

Ср. Утьрпати — ослабевать, обессиливать.

Си видѣвъ блаженыи, разумѣвъ, яко хотять его убити ...вьсь сльзами разливая ся, а тѣлъмъ утьрпая, жалостьно гласъ испущааше. Ж. Бор. Глеб. (Усп.), 13 г — 14 а (XII—XIII вв. ← XI в.).

|| Терять силу какого-л. действия, качества.

Аще бо кто въсшедъ на священная сиа прѣдвериа, мало видить собранныхъ, и то самое сущее угасаеть усердие и утрьпаеть, и въспящается, и лѣнивейши бываеть, и отходить: и тако по малу все наше множьство слабѣиши будетъ и разлѣнено. ВМЧ, сент. 14—24, 844 (XVI в.).

◊ Утръпѣ — 3-е л. ед. ч. аориста.

Словарь-справочник "Слова о полку Игореве": в 6 выпусках / АН СССР. Ин-т рус. лит. (Пушкин. Дом); Ин-т рус. яз; — Л.: Наука. Ленингр. отд-ние, 1965—1984

Смотреть больше слов в «Слове о полку Игореве - словаре-справочнике»

УТРѢТИ →← УТРЪГНУТИ

T: 124